بخش های ترویجی
چهارشنبه 20 فروردین 1399    
بازدید: 1624

  فعالیت های ترویجی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور-تنکابن در سال 1399 

 
حضور یاوران تولید مركز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن در مزارع سردآبی شهرستان تنکابن

روز چهار شنبه 25 تیر 1399 یکی از اعضای تیم یاوران تولید مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن ضمن عزیمت به روستای میاندوج محله شهرستان تنکابن و بازدید از مزرعه سردآبی آقای نجفی توصیه‌های فنی مورد نیاز را به مزرعه دار ارائه نمود .

به‌گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور در این بازدید آقای دکتر سلمان ملک پور کلبادی نژاد، محقق معین مرکز پیرو برنامه ریزی قبلی و پس از انجام هماهنگی های لازم به همراه با آقای مهندس طالقانی، رئیس مرکز جهاد کشاورزی سلیمان آباد شهرستان تنکابن، خانم ها دکتر سرایی و مهندس کاظمی از کارشناسان پهنه آن مرکز به مزرعه پرورش ماهی سردآبی آقای نجفی واقع در روستای میاندوج محله عزیمت نمودند و در خصوص شرایط موجود و ظرفیت های پرورشی مباحث مختلفی مطرح شد.

مزرعه مذکور در بخش جنوبی روستا واقع شده و منبع آب آن چاه با میانگین دمای 17 درجه سانتیگراد و مجهز به برج هواده و سیستم هوادهی بود. مزرعه دارای 7 حوضچه گرد به قطرهای 6، 8 و 10 متر و ارتفاع 1 متر و یک استخر خاکی کوچک جهت معرفی و نگهداری بچه ماهیان و ماهیان پرواری گونه های مختلف از جمله کپور وحشی، کپور نقره ای، کپور سرگنده، کپور علفخوار، قزل آلا و خاویاری بود و از آب خروجی حوضچه های گرد در استخر خاکی استفاده می شد. ضدعفونی استخرهای گرد با استفاده از محلول کلر و سپس شستشوی زیاد و خشک نگه داشتن استخرها انجام می شد. برای تغذیه ماهیان از غذای شرکت فرادانه و طبق پروتکل از مکمل های غذایی مانند ویتامین C ، مولتی ویتانین ها و آنتی بیوتیک، آویشن و یونجه نیز استفاده می شد. تجربه 46 ساله مدیر مزرعه و همچنین همراهی دختر ایشان که دانشجوی دکترای شیلات هستند سبب بهبود شرایط نگهداری و پرورش ماهیان شده است.

گفتنی ‌است در این بازدید مشکلات عمده مشاهده شده شامل موارد زیر بود:

- بی اطلاعی مدیر مزرعه از میزان دقیق دبی آب ورودی

- بی اطلاعی مدیر مزرعه از وضعیت فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب

- نگهداری همزمان چندین گونه مختلف با یکدیگر در زمان های گوناگون و احتمال بروز بیماری و انتقال آنها به گونه های دیگر

- افزایش دمای آب مزرعه تا حدود 24 درجه سانتی گراد که برای ماهیان سردآبی بسیار مضر است.

در پایان بازدید توصیه‌های فنّی زیر ارائه گردید:

- سنجش فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب با حضور کارشناس مربوطه

- نصب دماسنج در محل آب ورودی و خروجی مزرعه جهت ثبت روزانه دمای آب و اطلاع از میانگین تغییرات دمایی طی فصول مختلف سال که نقش مهمی در مدیریت میزان غذای مصرفی ماهیان و درن تیجه هزینه تمام شده تولید دارد.

- استفاده از حمام نمک برای ضد عفونی بچه ماهیان قبل از معرفی آنها به استخرها

- نصب دستگاه های اکسیژن ساز و ازن در محل ورودی آب و درام فیلتر جهت استفاده از آب برگشتی
 
 
    
    
حضور یاوران تولید مركز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن در مزارع سردآبی
شهرستان تنکابن 

روز دوشنبه 19 خرداد 1399 یکی از اعضای تیم یاوران تولید مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن ضمن عزیمت به روستای مهاجرآباد شهرستان تنکابن و بازدید از مزرعه سردآبی آقای بهروز گلین مرادی توصیه‌های فنی مورد نیاز را به مزرعه دار ارائه نمود .

به‌گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور در این بازدید آقای دکتر سلمان ملک پور کلبادی نژاد، محقق معین مرکز پیرو برنامه ریزی قبلی و پس از هماهنگی با آقای مهندس طالقانی، رئیس مرکز جهاد کشاورزی سلیمان آباد شهرستان تنکابن به همراه خانم ها دکتر سرایی و مهندس کاظمی از کارشناسان پهنه آن مرکز به مزرعه سردآبی آقای بهروز گلین مرادی واقع در روستای مهاجرآباد عزیمت نمودند. مدیریت مزرعه با خانم عباسیان بود و در خصوص شرایط موجود و ظرفیت های پرورشی مباحث مختلفی مطرح شد.

مزرعه مذکور در بخش شمالی روستا و در کوهپایه واقع شده و آب مورد نیاز آن از دو منبع آبی رودخانه و چاه (با دبی حدود 15 لیتر در ثانیه) تأمین می شد. مزرعه دارای 4 استخر 8 ضلعی به ابعاد 9 × 9 متر و ارتفاع 2 متر مجهز به ضدعفونی کننده uv جهت معرفی و نگهداری بچه ماهیان به ترتیب با وزن 4-5 گرم و 200-250 گرم و 2 استخر مستطیلی جهت نگهداری ماهیان پرواری تا وزن تقریبی 700-800 گرم بود. برای ضدعفونی و شستشوی استخرهای 8 ضلعی از محلول کلر، شستشوی زیاد و خشک نگه داشتن استخرها و برای تغذیه ماهیان از غذای شرکت فرادانه استفاده می شد. ضمناً طبق پروتکل از مکمل های غذایی مانند ویتامین C ، مولتی ویتانین ها و آنتی بیوتیک مانند انروفلوکساسین نیز استفاده می شد.

 

گفتنی‌است در این بازدید مشکلات عمده مشاهده شده شامل موارد زیر بود:

- بی اطلاعی مدیر مزرعه از دبی آب ورودی

- استفاده مزرعه از آب رودخانه با فاصله یک کیلومتر از بالادست که از طریق کانال آبی و به صورت ثقلی انجام می شد که به دلیل عبور از کنار مزارع مختلف از شفافیت لازم برخوردار نبود. در ضمن امکان ورود آلودگی های ناشی از کشاورزی به آب ورودی نیز وجود داشت.

- بی اطلاعی مدیر مزرعه از وضعیت فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب مزرعه

- سیفون کردن استخرها با فاصله دو تا سه هفته

در پایان بازدید توصیه‌های فنّی زیر ارائه گردید:

- سنجش فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب با حضور کارشناس مربوطه

- نصب دماسنج در محل ورودی و خروجی جهت ثبت روزانه دمای آب و اطلاع از میانگین تغییرات دمایی طی فصول مختلف سال که نقش مهمی در مدیریت میزان غذای مصرفی ماهیان و درنتیجه هزینه تمام شده تولید دارد.

- استفاده از حمام نمک برای ضد عفونی بچه ماهیان قبل از معرفی آنها به استخرها

- تعبیه برج هواده در محل ورودی آب مزرعه تا امکان هوادهی بهتر آب فراهم گردد.

- تأمین آب مورد نیاز مزرعه از منبع مطمئن تر از رودخانه

- نصب دستگاه های اکسیژن ساز و ازن در محل ورودی آب و درام فیلتر جهت استفاده از آب برگشتی

- تهیه جزوه کاربردی ترویجی شامل نکاتی درباره پرورش ماهیان سردآبی در استخرها، نیازمندی ها و راه کارهای عملیاتی و ارائه آن به مرکز جهاد کشاورزی سلیمان آباد جهت استفاده کل پرورش دهنگان

 
 
 
 حضور یاوران تولید مركز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن در مزارع سردآبی شهرستان عباس آباد 

روز سه شنبه 10 تیرماه 1399 یکی از اعضای تیم یاوران تولید مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور- تنکابن ضمن عزیمت به روستای پرچور شهرستان عباس آباد و بازدید از مزارع سردآبی آقایان بهرنگ یوسفی نیا و حمید بلال حبشی و خانم معصومه شاهمیری توصیه‌های فنی مورد نیاز را به مزرعه داران ارائه نمود .

به ‌گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور در این بازدید آقای مهندس محمد تقی آژیر، محقق معین مرکز پیرو برنامه ریزی قبلی و پس از هماهنگی با آقای مهندس ابوالحسنی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان عباس آباد به همراه خانم مهندس شفیعی، کارشناس پهنه و آقای مهندس مهری، کارشناس ترویج آن مدیریت به مزارع پرورش ماهی سردآبی آقایان بهرنگ یوسفی نیا و حمید بلال حبشی و خانم معصومه شاهمیری واقع در روستای پرچه ور عزیمت نمودند و در خصوص شرایط موجود و ظرفیت های پرورشی مباحث مختلفی مطرح شد.

منبع آبی مزرعه آقای بهرنگ یوسفی نیا چاه با دبی 5 لیتر در ثانیه مجهز به سیتم برگشت آب و ازن بود اما علیرغم دارا بودن سیستم برگشت آب استخرها دارای خروجی مجزا جهت هدایت آب به خارج از سیستم برگشتی نبودند. منبع آبی مزرعه خانم معصومه شاهمیری نیز چاه با دبی 5 لیتر در ثانیه مجهز به سیتم برگشت آب با استفاده از روش مدیا بود. بزرگترین ایرادات این مزرعه عدم وجود درام فیلتر برای حذف فضولات درشت ، وجود جلبک فراوان در اثر استفاده مجدد و چند باره آب، بالا بودن بار آلی و مواد معلق در آب برگشتی و از همه مهمتر پرورش چند گونه ای و استفاده از آب خروجی همه استخرها در سیستم برگشتی بود. مزرعه آقای حمید بلال حبشی از نوع مزارع ساده مستطیلی شکل با دو حوضچه تقریباً 20 متر مکعبی دارای آب چشمه و فاقد سیستم هوادهی بود. مدیر این مزرعه در حال آماده سازی مزرعه جهت ماهیدار کردن بعد از یک دوره تعطیلی سه ساله بود.

 

گفتنی‌است در این بازدید مشکلات عمده مشاهده شده شامل موارد زیر بود:

- بی اطلاعی مدیران مزرعه از میزان دقیق دبی آب ورودی

- استفاده مزارع از آب برگشتی با بار آلی زیاد و بیمار بودن ماهیان. در ضمن امکان ورود آلودگی های ناشی از کشاورزی به آب ورودی نیز وجود داشت.

- بی اطلاعی مدیران مزرعه از وضعیت فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب

- استفاده بی هدف از آنتی بیوتیک و مواد ضدعفونی کننده برای ماهی

 

در پایان بازدید توصیه‌های فنّی زیر ارائه گردید:

- ثبت روزانه دما و pH آب ورودی و خروجی استخرها

- استفاده از حمام نمک حداقل دو بار در هفته برای ضد عفونی کردن ماهیان

- تعمیر و تعویض توریهای برجک هواده در محل ورودی آب مزرعه

- تأمین آب مورد نیاز با استفاده از سیستم برگشتی با رعایت کامل اصول بهداشتی  

- نصب دستگاه درام فیلتر جهت استفاده از آب برگشتی

- ارتباط با کارشناسان خبره و استفاده از راهنمایی آنها در صورت بروز هر گونه مشکل

 
 
My title

منوی کاربری

My title My title